logo
  • Birou de Informatii
    022-43-85-15
  • Informații
    060740791
  • De Ziua Internațională a Medicinei de Urgență, consemnată în data de 27 mai, specialiștii IMSP SCM „Sfânta Treime”, împreună cu Societatea de Medicină de Urgență și Calamități din Republica Moldova, au transformat parcul „Fiii Patriei – Sfântă Amintire” din sectorul Rîșcani într-un adevărat centru de instruire în aer liber.

    Activitatea a fost destinată elevilor, având ca obiectiv principal educarea acestora în domeniul resuscitării cardiopulmonare (RCP) și dezvoltarea capacității de a recunoaște rapid situațiile critice de sănătate.

    Serghei Moșneguțu, asistent universitar, șef al Clinicii Medicină de Urgență a USMF „Nicolae Testemițanu” din cadrul SCM „Sfânta Treime”, a subliniat importanța vitală a acestor acțiuni:„Recunoașterea timpurie a semnelor stopului cardiac crește considerabil rata de supraviețuire și reduce complicațiile asociate. Conceptul „Oricine poate salva o viață” sugerează că aceste deprinderi nu sunt destinate doar specialiștilor. Conform principiilor Consiliului European de Resuscitare, educarea copiilor în acest sens este o măsură strategică de sănătate publică. Fiecare copil instruit astăzi înseamnă o șansă în plus la viață pentru întreaga comunitate, mâine”, a conchis specialistul.

    Medicii rezidenți din cadrul Departamentului Primiri Urgențe al SCM „Sfânta Treime” au demonstrat un profesionalism desăvârșit, ghidând elevii cu multă dedicare. Elevii din clasa X-a, de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din sectorul Botanica au testat cu entuziasm echipamentele medicale de demonstrație și au exersat manevrele de salvare alături de medici, însușind pașii corecți ai resuscitării cardiopulmonare.

    Irina Ciobanu, profesoară și dirigintă a elevilor participanți, a subliniat importanța majoră a acestui eveniment în formarea competențelor de prim ajutor în rândul tinerilor. Dumneaei a menționat că astfel de activități practice le oferă elevilor abilitatea esențială de a recunoaște starea critică a stopului cardio-respirator și de a acționa corect până la sosirea ambulanței.

    Aducem mulțumiri colaboratorilor Clinicii Medicină de Urgență a USMF „Nicolae Testemițanu” din cadrul SCM „Sfânta Treime”, medicilor rezidenți și elevilor voluntari pentru succesul acestui eveniment educativ. De asemenea, transmitem deosebita noastră apreciere conducerii liceului „Mihai Eminescu” – doamnei directoare Svetlana Lungu și doamnei diriginte Irina Ciobanu – pentru susținerea acestei inițiative vitale și pentru promovarea spiritului civic în rândul tinerilor.

     

Dezvoltat WEB-SOLUTION GROUP